14

Obturacyjny bezdech senny - Obturacyjny bezdech senny diagnostyka objawów

MEDserwis.pl > Obturacyjny bezdech senny >Obturacyjny bezdech senny diagnostyka objawów

Obturacyjny bezdech senny diagnostyka objawów

Od dłuższego czasu czujesz się ciągle zmęczony -ona? Nie możesz skupić się na pracy i nauce? Wszystko dookoła cię drażni, jesteś ciągle spóźniony i ciągle się śpieszysz? Masz coraz gorsze wyniki w pracy, a szef i koledzy w pracy ciągle mają ciągle o coś pretensję? Bardzo się starasz ale zasypiasz ze zmęczenia nawet na bardzo ważnych spotkaniach? A w domu też nie lepiej – panuje nerwowa atmosfera, do której niechcący się przykładasz, przestałeś – aś interesować się żoną – mężem, coraz bardziej obojętnieje Ci partner? Nie pamiętasz kiedy obejrzałeś –aś do końca ciekawy program w telewizji, bo po prostu zasypiasz ze zmęczenia… o seksie już nawet nie czytasz… Myślisz, że wszyscy i wszystko jest przeciwko Tobie?
A może zadaj sobie takie pytania:
- wstajesz po nocy i jesteś zmęczony –a i nie wyspany –a jak po ciężkim dniu pracy?
- masz wrażenie ociężałości, spowolnienia myśli i uporczywej senności?
- masz suche usta, drapiące gardło i tępy ból głowy?
- pościel po nocy jest mokra od Twojego potu?
- Twój dentysta ze zdziwieniem stwierdził, że szybko psują Ci się przednie zęby?
- masz coraz gorszy nastrój, jesteś coraz mniej zadowolony –a z życia, a pamiętasz, że bywało lepiej i przyjemniej?
- nie masz ochoty na seks, a Twoje kontakty z partnerem są coraz chłodniejsze – bo po prostu Ci się nie chce?
- zasypiasz przy każdej okazji – w pracy, w domu, w kinie?
- w nocy musisz wstawać kilkukrotnie by oddać mocz?
- wieczorem boisz się zasnąć bo masz koszmary i ciągle budzisz się bo masz wrażenie, że ktoś Cię dusi? A może nie pamiętasz kiedy Ci się coś śniło?
-Twoi bliscy mówią, że chrapiesz?
-myślisz, że zmęczenie wynika z nadmiaru pracy, stresu, braku witamin, sezonowej depresji?

Jeśli jesteś ciągle senny –a, Twoje życie przypomina opis na wstępie i na któreś z tych pytań odpowiedziałeś –aś TAK – to masz dwa wyjścia – ciesz się tym jak jest teraz – bo będzie znacznie gorzej, lub przeczytaj do końca i zgłoś się do lekarza.

Wymienione objawy należą do jednostki chorobowej określanej jako obturacyjny bezdech senny. To bardzo podstępne schorzenie. Objawy nie są charakterystyczne i mogą sugerować inne choroby, przez to jest kłopotliwe w diagnostyce i bardzo często nierozpoznawalne. W trakcie studiów medycznych i dalszej specjalizacji jest traktowana bardzo pobieżnie i lekarze rzadko zbierają wywiad w tym kierunku. Sami pacjenci też mają kłopot z dokładnym określeniem swoich dolegliwości. Tymczasem problem bezsenność i występującego w ciągu dnia znużenia, nadmiernej senność, zaburzeń koncentracji i ogólnego ciągłego zmęczenia jest powszechnie znany zarówno dla lekarzy jak i chorych – stąd po rozmowie w gabinecie szybko pada rozpoznanie – niestety nietrafione – zwykła bezsenność, kłopoty z zasypianiem. W dodatku przeważnie nie prowadzi się zaawansowanej diagnostyki w celu określenia przyczyn tych dolegliwości, a leczenie ogranicza się do podawania leków nasennych. W ten sposób nieumyślnie i w dobrej wierze jedynie nasila się objawy choroby. Dlatego czasami warto zasugerować coś samemu.

Kogo to może dotyczyć?
Zwykle uważa się, że to problem otyłych mężczyzn. To prawda. Ta grupa pacjentów najczęściej cierpi na obturacyjny bezdech senny. Ale choroba nie omija też i szczupłych panów oraz kobiet, a nawet dzieci! A mało kto o tym wie i pamięta. Szacuje się, że obturacyjny bezdech senny najczęściej występuje u osób w wieku 30 – 60 lat - u 4% mężczyzn i 2% kobiet i do pewnego wieku liczba zachorowań szybko wzrasta. W podeszłym w wieku u mężczyzn występuje z częstością 28 – 67%, a u kobiet 20-54%.
Dzieci chorują z częstością 1 – 3%. Objawy są nieco inne niż u dorosłych. Podstawowe oczywiście nadal jest chrapanie i wybudzanie ale senność w ciągu dnia, poza ciężkimi postaciami, jest mniej nasilona. Zaznacza się znaczne osłabienie koncentracji i upośledzenie zdolności poznawczych, które odbija się niekorzystnie na wynikach szkolnych. Niestety postawienie właściwego rozpoznania z powodu braku swoistych objawów jest szczególnie trudne u dzieci. Szacuje się, że wykrywa się i podejmuje leczenie jedynie w 50% przypadków!
Czynnikami ryzyka są : otyłość, płeć męska, wiek, rasa czarna, wiek pomenopauzalny, zaburzenia hormonalne - niedoczynność tarczycy, hiperkortyzolemia i akromegalia. A także: nadużywanie alkoholu i innych środków odurzających, palenie tytoniu, oraz nieprawidłowości budowy twarzoczaszki i gardła, skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, długi języczek, przerost migdałków podniebiennych. Wykazano również bardzo silny związek obturacyjnego bezdechu sennego i obwodu szyi powyżej 43cm.
Jeśli więc masz kłopoty z dopięciem kołnierzyka, wskazówka wagi wychyla się dużo dalej, a kiedyś byłeś postrzegany jako miły i wesoły miś, wiodłeś szczęśliwe życie, a teraz jesteś wiecznie niezadowolony, zmęczony i opryskliwy – pomyśl jak śpisz.
Inne, mniej typowe przyczyny to wrodzone wady genetyczne jak np. zespół Downa, przewlekłe zapalenia gardła z przerostem błony śluzowej, przerost tkanki limfatycznej górnych dróg oddechowych – np. zakażenia HIV lub nowotwory, a także choroby nerwowo-mięśniowe prowadzące do zaburzeń koordynacji oddechowej i choroby mózgu.

Zrób sobie test

Proszę policzyć punkty dla oceny możliwości zaśnięcia w danej sytuacji:
0 = nigdy nie zasnę 1 = mała możliwość drzemki 2 = średnia możliwość drzemki 3 = duża możliwość drzemki
Możliwość zaśnięcia:
Siedząc lub czytając 0 1 2 3
Oglądając telewizję 0 1 2 3
Siedząc w miejscu publicznym 0 1 2 3
Podczas godzinnej, monotonnej
jazdy samochodem jako pasażer 0 1 2 3
Po południu leżąc 0 1 2 3
Po obiedzie bez alkoholu,
siedząc w cichym i spokojnym miejscu 0 1 2 3
Podczas prowadzenia samochodu, w trakcie kilkuminutowego oczekiwania w korku 0 1 2 3

Jeżeli łączna liczba punktów przekroczyła 10 – zgłoś się do lekarza!

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl